Stonehenge
Stonehenge, mystické místo vzdálené 130 kilometrů západním směrem od Londýna láká i nás, cyklisty.
Jedná se o komplex takzvaných menhirů, neboli památníků a kamenných kruhů, ležících v hrabství Wiltshire. Komplex je zapsán na seznamu UNESCO jako nejslavnější megalitická památka na světě.
Stavba této památky se datuje přibližně do třetího tisíciletí před naším letopočtem, avšak zajímavostí je, že nebyla postavena v jeden čas. První památník zde stál údajně již v pátém tisíciletí před naším letopočtem. Ta nejznámější část, kruh, tvořený z kamenných vysokých bloků, vznikl přibližně o dva a půl tisíce let později. Archeologové určili, že tato část se při jejím vzniku skládala celkem ze třiceti kamenných sloupů. O vnitřním, nyní již neúplném kruhu, se vedou dohady. Dříve se vědci domnívali, že tyto 50ti tunové kameny z opracovaného pískovce měly tvořit pouze tvar podkovy tak, jak je tomu nyní. Od roku 2014 se to však jeví jako nepravděpodobné, a podle výzkumů mělo jít o celý kruh.
Otázkou ale stále zůstává, jak byl Stonehenge postaven a kde se vzaly tyto kameny. Odpovědí, která nám ale nejspíš ještě více zamotá hlavy, je Irsko. Odtud možná kameny pocházejí, mohly být přepraveny loděmi. Jak se ale dostaly od moře na nynější místo, nebo jak se vůbec dostaly několika tunové kameny na lodě, je a nejspíš ještě pár let bude záhadou.
Samotný název je taktéž stále předmětem dohadů. Stone jednoznačně v angličtině znamená kámen. Druhá polovina názvu však již tolik jasná není. Henge může znamenat buď šibenici, nebo sloveso zavěsit. To jsou dvě hlavní a nejpravděpodobnější teorie. Stonehenge byla tedy buď „kamenná šibenice“ nebo „zavěšený kámen“.
O celém tomto záhadném místě, kam dojedeme na kole, stále nevíme to nejdůležitější. K čemu vlastně sloužilo?
Variant jsou spousty. Od místa, kde se léčili nemocní, přes observatoř našich předků po svatyni či pohřebiště. Mezi stále používané domněnky jsou však i ty, že toto místo bylo stvořeno mimozemskou civilizací.
Jak se patří, ke každému místu, které na nás působí nějak tajemně, je stvořena legenda. A jsme opět u krále Artuše!
Kameny podle legendy přemístil z Irska pomocí kouzel sám Merlin. A důvod? Na těchto místech má být pohřbeno hned několik králů té doby. Jedním z nich má být dokonce i otec krále Artuše – Uther Pendragon.
Dnes má již tato památka za sebou bohužel pár úprav. Za světových válek vlivem otřesů několik kamenů popadalo, tudíž byli vědci nuceni zasáhnout. A to tak, že větší kameny zalili do betonu. Přesto při velké vichřici je určité riziko, že kameny popadají.
V tomto roce se potvrdila domněnka, že Stonehenge není sám. Jak se původně vědci domnívali, není to osamělá stavba. V jeho okolí pod zemí se nachází až 17 podobných staveb a dokonce cca tři kilometry od nynějšího Stonehenge leží pod zemí vesnice, která podle archeologů mohla čítat až 25 domů. Možná se v budoucnu dozvíme, k čemu tato místa sloužila a hlavně, jak je lidé bez techniky mohli vytvořit.
Údajně tohle místo dodává lidem energii. Tak pojeďme od Stonehenge načerpat energii na naší cestě do Salisbury.
Avebury
Malebná vesnička, ve které se projedeme, je více jak 130 kilometrů západním směrem vzdálená od Londýna. Zde se ocitáme u největšího známého kamenného kruhu na území Evropy.
Tato neolitická megalitická památka je větší než Stonehenge, který dnes navštívíme, zajímavostí ale je materiál. Je totiž stejný, jako kameny Stonehenge.
Jedná se o jeden velký kamenný kruh, který tvoří 98 kamenných sloupů, a dva menší uvnitř. Každý z těchto menších kruhů tvořilo přibližně 30 bloků, každý z nich vážící více jak 40 tun. Z těchto menších kruhů vedou dvě aleje (avenue), které měly původně několik kilometrů. Tuto památku obklopuje víceméně kruhový val, který nás upoutá hlavně svým hlubokým příkopem, který je ale dnes o polovinu mělčí.
Kruhy měly být postaveny přibližně kolem roku 2600 před naším letopočtem za mladší doby kamenné. Zajímavé však je, že v době neolitu zde nežilo moc obyvatel, naopak, chvílemi se jednalo o neosídlenou oblast.
Místo podle archeologů mělo sloužit jako centrum různých rituálů a náboženských oslav, dnes má dokonce i funkci podobnou. Někteří přívrženci hnutí New Age toto místo považují za posvátné a často se zde schází.
Výjimečná a mystická lokalita byla původně hustě zalesněna, později se tato oblast změnila v pastviny. Tak je tomu dodnes. Sami uvidíte ovečky spící u kamenů, popásávajíce okolní trávy.
Památka se nachází nad místní vesnicí. Oproti okolní krajině leží na vyvýšeném hřebenu.
Za prohlídku této oblasti se neplatí, přesto je pomník zapsán na seznamu UNESCO a National trust, který má za úkol chránit a obnovovat historické přírodní památky tak, aby si je užily i budoucí generace. Důvodem je hlavně to, že v minulosti byly některé z kamenů úmyslně zničeny, aby z nich byl vytvořen materiál na stavbu okolních domů. Další kameny pak byly úmyslně zakopány.
Zpět k cyklozájezdu Anglie na kole