Hodnocení náročnosti MTB zájezdů
Technická náročnost
Technická náročnost zájezdu je hodnocená dle terénu, který v zájezdu převládá. Od velmi lehkých tras, na kterých se dá jezdit v sedle a kochat se vším okolím, po těžké trasy, které otestují kolo i jezdce. Proto máme systém dělení náročnosti, jež vám dovolí vybrat si zájezd podle vašich schopností. Rozdělení je do čtyř kategorií, kde i tu nejtěžší je možné v pohodě zvládnout s větší dávkou obezřetnosti. Hodnotí se upravenost povrchu, náhlá stoupání a klesání i šířka cesty. Navíc na většině zájezdů si užijete kategorií více.
1 – Lehká
Typicky velmi rovné a dobře udržované povrchy – žádná překvapení na cestě. Lehká stoupání a klesání. Rychlost je jen a pouze na cyklistovi a dá se přirovnat k silnici. Například velmi jemná šotolina či zpevněná cesta, která je dostatečně široká pro dva jezdce.
2 – Mírná
Většinou rovný a udržovaný povrch s občasnými nerovnostmi, které lze klidně projet sníženou rychlostí. Trasy se zřídka zužují do singltreku, který je zpevněný. Náhlé překážky na cestě se dají v pohodě objet, případně přejít. Například šotolina přecházející v polní cestu.
3 – Střední
Proměnný povrch, menší propady, případně skoky, kamenné ostrůvky, dřevěné lávky. Všechny překážky je jednoduché projet nebo se dají objet. Některé sjezdy mohou být rychlejší, pokud je necháte, ale rychlost je vždy na cyklistovi. Trasy se zužují do singltreku.
4 – Těžká
Povrch může být náročný. Větší propady, skoky a kamenné ostrůvky či úžlaby. Mohou se objevovat velmi náročné sekce, ale vysoká rychlost na nich není důležitá. Některé překážky je nutno obejít pěšky/slézt, i když jejich množství je minimální. Velká část tras může být v singltreku.
Fyzická náročnost
Chceme si bajkování taky užít, a proto se snažíme, abychom nebyli hned druhý den takzvaně zdrchaní a nemohli jet dál. K tomu máme fyzickou náročnost jednotlivých MTB zájezdů rozdělenou do čtyř kategorií. Ať chcete jet na pohodu, krátké či rovinaté trasy, nebo si pořádně zamakat celý den na kole, máme od každého něco. Hodnotíme vzdálenost, kterou urazíme na kole, ale i převýšení, které nastoupáme a úroveň cyklisty, který se na zájezd vydá. I když vám toto rozdělení hodně poradí, vždy je potřeba u bajkových zájezdů myslet na kombinaci technické a fyzické náročnosti.
1 – Lehká
Trasy jsou velmi krátké nebo rovinaté, případně obojí. I úplný začátečník zvládne takovýto zájezd bez zaváhání. Vzdálenosti se pohybují v rozmezí 20–40 km za den a celková převýšení jsou do 200 m.
2 – Mírná
Trasy jsou buď krátké, nebo nezahrnují mnoho výšlapů. Každý, kdo má zkušenosti s jízdou na kole, by měl trasy zvládnout. Vzdálenosti se pohybují mezi 35-65 km denně a nastoupá se od 200 do 500 m.
3 – Střední
Jedná se o průměrné trasy, pokud jde o jejich délku i množství stoupání. Průměrný víkendový jezdec by neměl mít žádný problém dokončit trasy v předurčeném čase. Délky tras se pohybují od 40 do 80 km a celkové převýšení dosahuje 500–1000 m.
4 – Těžká
Tyto trasy jsou buď delší než většina ostatních, nebo zahrnují více stoupání, či obojí. Lidé, kteří jsou zvyklí jezdit pravidelně, se s nimi sžijí. Ostatním mohou trvat déle. Délky tras se pohybují od 65 do 125 km. Celková převýšení mohou přesahovat 1000 m.