Dartmoor
Nyní z města do přírody. Jsme zhruba 30 kilometrů severovýchodně od Plymouthu a zajedeme si do největšího národního parku v Anglii, konkrétně v Devonském hrabství. Dartmoor je mokřinová oblast známá hlavně pro svou bohatou faunu.
Název oblasti je odvozen od řeky Dart, která tudy protéká ve dvou ramenech – východní a západní Dart. Vzhledem k tomu, že se místo nenachází ve srážkovém stínu a také je zde větší úhrn srážek než v okolí, voda nestačí odtékat a tvoří se zde bažiny a mokřady. Ty mohou být leckdy nebezpečné, protože jsou pokryty mechem a tak většinou tyto vodní plochy nejsou dobře vidět.
Je třeba nemít strach. Je to sice deštivé místo, ale nejvíc srážek zde spadne v listopadu a prosinci, takže je velká šance, že pokud neskončíte v bažině, přejedete Dartmoor suchou nohou.
Správa národního parku Dartmoor Forest se snaží o zachování a zlepšení přírodních krás a kulturního dědictví této oblasti. Hlavním předmětem ochrany parku jsou rašeliniště. Jsou totiž místem výskytu mnoha druhů lišejníků a mechů, z nichž některé druhy jsou dokonce vedeny jako endemitické. Nejde však jen o flóru, jak již bylo zmíněno výše, tato oblast je domovem mnohé zvěře, leckdy i divoké.
Jak to již bývá u vodních ploch a mokřadů, tyto bývají hnízdištěm mnoha ptáků. Kraj je velice bohatý na různé druhy ptactva, z nichž dokonce někteří jsou na seznamu tzv. Červené knihy ohrožených druhů.
Přijdou si však na své i (ne)ornitologové. Jedním z nejvýznamnějších a nejpřitažlivějších živých objektů je dartmoorský pony.
Nyní už mají poníci víceméně volno, ale v minulosti sloužily v okolí Dartmooru jako doprava, ale i jako tažná síla. Dnes se již jen vesele popásávají v národním parku.
Jediné, co je zde může rozptylovat, je velký počet oveček. Nejsou to však ledajaké ovečky, když jsme tam byli naposled, byly ovečky barevně označené.
Zkrátka každý majitel má jinak barevné ovečky a podle toho je poznávají.
V minulosti tady však podle pozůstatků bylo zvířat mnohem více. Archeologové zde našli velké množství koster lvů, slonů, hrochů, hyen a dalších subtropických, ale i lesní zvířat např. jelen.
Oblast má dlouhou historii – osídlena byla podle výzkumů již ve střední době kamenné. Byly zde nalezeny pozůstatky různých obydlí, ale i menhirů a hradišt, pohřebišť aj. Naštěstí oblast nejspíše nikdy nebyla hustě osídlena, lidé tedy nestihli zničit vše a park si tak mohl uchovat svůj původní přírodní ráz. Původem se sice jednalo o zalesněnou oblast, ale později byla hojně využívaná k zemědělství.
Turistickým centrem Dartmooru je ale přeci jen město. Princetown, známý hlavně pro svoji stále fungující budovu mužské věznice se nyní již soustřeďuje hlavně na turistický ruch. Výsledkem je i Muzeum vězení, kde lidé v dobových kostýmech představují původní ráz věznice a jak to tam chodilo. Prohlídku Vám doporučujeme!
A důležitá zpráva pro muže nakonec! Aby se kvůli mužské věznici necítili méněcenně, Princetown má pivovar!
Zpět k cyklozájezdu Anglie na kole