Wales
Wales, oficiálně knížectví Wales, je zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Samotný Wales má něco přes tři miliony obyvatel, z toho přibližně tři sta tisíc žije v hlavním městě Cardiffu.
Wales je ze tří stran obklopen vodou – různými průlivy a mořem a z té čtvrté strany sousedí s Anglií.
Nás bude však nejvíce zajímat okolí Bristolského průlivu, u jehož pobřeží leží Cardiff a Newport.
Wales je částečně autonomní zemí, jejímž jedním z hlavních prostředků je cestovní ruch.
Ve Walesu se samozřejmě domluvíme i anglicky, někdy však můžeme zaslechnout i jinou, zvláštní řeč. Tou řečí je velština, jazyk Keltů.
Keltské jazyky patří do tzv. indoevropské jazykové rodiny, přesto již mnoho z nich zaniklo. Výjimkou je právě velština, dále irština, skotská gaelština, manština, kterou se mluví na ostrovu Man, velština, bretonština a kornština, která se postupně znovuoživuje.
S keltskými jazyky se tak nesetkáme pouze ve Walesu, ale i v Británii v Cornwallu, ve Skotsku a také na Bretaňském poloostrově.
Jakýkoliv nápis je psán dvěma jazyky. Angličtinou a velštinou. S tímto souvisí mnoho zajímavostí. Jednou z nich jsou například názvy obcí působící spíše jako jazykolamy.
No zkuste si sami říci: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
Ani s placením zde nebude problém. Stejně, jako v celém království, i zde se k placení používají libry a pence.
Co se terénu týče, o Walesu a okolní krajině se říká, že je převážně hornatý. Posuďte sami, ale nejvyšší hora, kterou je Snowdon, nemá víc, jak naše Sněžka.
Zajímavé jsou i národní symboly. Wales má samostatnou vlajku, na které je nejvíce zajímavá červená saň, která má symbolizovat původ Tudorovců. Nesmí chybět ani tudorovské barvy – bílá a zelená.
Dalším symbolem je kupodivu pórek. Člověk by si řekl, že tahle zelenina nemůže mít žádnou velkou důstojnost, ba naopak. V jedné z bitev poručil sv. David svým velšským vojákům, aby si na svoje přilbice připevnili právě pórek. Mělo to sloužit jako dobře viditelné rozpoznávací znamení vojáků bojujících za stejnou stranu. Nestávalo se pak, že by si vojáci stříleli do vlastních řad. Pórek byl a je jednička… možná tedy, až s námi pojedete, připevněte si na helmu pórek. Neztratíte se a my budeme vědět, že patříte k CK BONDO.
Cardiff
Cardiff, velkolepé historické hlavní město Walesu ležící na pobřeží Bristolského průlivu, je v žebříčku největších měst Velké Británie na desátém místě. Zároveň je to i největší město samotného Walesu. Přestože je od samotného Londýna vzdálen „jen“ zhruba 250 km západně, jedná se o významné obchodní centrum, které je zároveň častým centrem i mnoha sportovních či kulturních akcí.
Cardiff a jeho okolí je převážně rovinaté. Městem protéká řeka Taff, vlévající se zde do Keltského moře.
U pobřeží nalezneme samozřejmě i několik menších přístavů, ale dokonce i doky pro nákladní lodě.
Samotný Cardiff má něco kolem 300 000 obyvatel, když bychom se však zajímali o celou okolní aglomeraci, dostali bychom se až na necelých 900 000. Vzhledem k tomu, že Cardiff má za sebou docela bohatou obchodní minulost a také zde můžeme najít známou univerzitu, je velice kosmopolitní.
Stejně jako v celém Walesu, i zde můžeme najít vždy dva druhy nápisů – velšským a anglickým jazykem. Avšak Cardiff, jakožto jedno z hlavních britských měst, tu velšskou stránku trochu ztrácí a ve velkém měřítku převládá angličtina. Různé organizace se ale snaží o zachování určitého procenta používanosti velšského jazyka.
Velština a angličtina ale nejsou jediné dva jazyky, které zde můžeme slyšet. Vzhledem k etnické různorodosti, nedávné studie zjistily, že v Cardiffu se můžeme setkat až s 94mi různými řečmi. Nejčastěji se pak jedná o africké jazyky z různých oblastí toho subtropického a tropického kontinentu.
Největším turistickým lákadlem je neogotický Cardiffský hrad, stojící na místě bývalé římské pevnosti. Hranice mezi pozůstatky římské pevnosti a nynějšího hradu, jsou odděleny červeným kamenem. Hrad v dnešní podobě navrhl až v 19. století architekt William Burgese na přání hraběte Johna Stuarta z Bute. Ten tento hrad nechal ozdobit středověkými a romantickými prvky, které dávají hradu ještě větší nádech historičnosti.
Dalšími nádhernými prvky Cardiffu, které se Vám jistojistě zaryjí do paměti, jsou historické uličky a pasáže z doby viktoriánské. Ani „moderní“ budovy nenarušují historický ráz města, nejde totiž o šedé krabice, takové, jaké známe z České republiky.
Nádhernou částí města jsou rozlehlé parky. Mezi ty nejkrásnější patří tzv. Bute park, pojmenovaný po hraběti Johnu Stuartovi z Bute. Místní nazývají tento park „zeleným srdcem Cardiffu“. Nejde však jen o pár stromů vedle sebe, sami se přesvědčíte, že tento park je hojně využíván i pro sport - je zde mnoho sportovních hřišť.
Tímto a ještě mnoha jiným parky projedeme podél zmíněné řeky Taff až do samotného historického centra.
Zpět k cyklozájezdu Anglie na kole