Cadbury Castle
Ocitáme se v jižní Anglii, asi 60 km jižně od Bristolu, ve vesničce South Cadbury. Dominantou této civilní farnosti je pahorek, tvořený z pískovce a vápence, velice nápaditý svým skoro pravidelným kruhovým tvarem. Kopec je obklopen terasovitými násepy, příkopy a stromy. To je ten známý Cadbury, ten hrad z legendy o Artušovi a jeden z cílů naší cesty!
Pojeďte tam s námi! Necháme kola u úpatí a vystoupáme mezi stromy nahoru, tam kde se kochal i sám Artuš. Otevře se před námi totiž nádherná podívaná na okolí, odkud je při dobré viditelnosti možno vidět až 16 kilometrů vzdálenou věž, která se tyčí nad Glastonbury…ostatně tam také na kole dojedeme.
Další zajímavostí malebné vesničky je farní kostel zasvěcený anglickému kancléři a mučedníkovi – sv. Tomáši z Canterbury.
Jedná se o chráněnou památku patřící do seznamu Heritage at Risk – památka, která je v ohrožení.
Hrad Cadbury, rozsáhlé hradiště z doby železné ležící na stejnojmenném pahorku, v hrabství Somerset, by mohl být tím stále hledaným a záhadným hradem krále Artuše. Podle pověsti je totiž tento pahorek dutý a uvnitř v jeskyni, za zlatou bránou, spí Artuš a jeho rytíři. Říká se, že až bude Anglie v nebezpečí, Artuš s jeho bojovníky vstane a ochrání říši.
Přestože výše bylo zmíněno, že hradiště pochází z doby železné, v roce 1960 vykopávky potvrdily, že v 6. století zde došlo k rozsáhlým přestavbám a „vyztužení“ stěn. V 11. století však hradiště lehlo popelem. Uvidíte, a možná budete překvapeni, kdo pahorek obývá dneska.
První zmínka o králi Artušovi ve spojení s Cadbury pochází z roku 1542, kdy historik John Leland ve svém spisu o starověkých anglických dějinách zmínil jeho jméno. Doslova napsal: „lid si vypráví, že dnes tam není nikoho, avšak proslýchá se, že v Camelotu kdysi Artuš prodléval“. John Leland byl mimo jiné i knihovníkem Jindřicha VIII., známého Tudorovce, který byl stále nespokojený se svými manželkami, a většina z nich na jeho nespokojenost doplatila životem. S tímto, jak je známo, souvisí i založení anglikánské církve.
Podle pověsti zde tedy král Artuš sídlil spolu s rytíři kulatého stolu a právě odtud vedl vojsko na svou poslední vítěznou výpravu, do bitvy na Badonském vrchu v první polovině 6. století, která je jako jediná archeologicky doložená díky vykopávkám podle díla Geoffreyho z Monmouthu, který ve 12. století tuto velkou bitvu popsal.
Hrad má výhodnou polohu k obraně jihovýchodní Británie, tak proč by zrovna zde nemohl žít legendární anglický panovník vedoucí obranu celé Velké Británie?
Nebyla by to však pravá legenda o králi Artušovi, kdyby zde nebylo viděno pár podivností.
Například ve 30. letech 20. století zde byla podle výpovědí spatřena celá skupina rytířů, cválající za tmy s pochodněmi a připravenými kopími z pahorků dolů do vesnice.
Podle pověsti se totiž každých 7 let otevře zlatá brána v pahorku a král Artuš se svými bojovníky vyjedou ven.
Samozřejmě je zde i mnoho různých výpovědí, kdy místní slýchají dunění kopyt či vidí na pahorku zapálené pochodně.
Těžko říci, zda historky nepřiživuje legenda. V 19. století, když skupina archeologů začala na pahorku provádět výkopy, přišel se místní stařík zeptat, zda již konečně budou vykopávat krále Artuše.
Ať už Artuš je, či není legenda, jedno je jisté. Na tomto místě podle archeologů v 6. století, tzn. v době krále Artuše, stávala velká pevnost. Historici se shodují, že tato pevnost patřila nějakému významnému náčelníkovi, nebo králi, což mohl být buď sám Artuš, nebo někdo, kdo celou legendu inspiroval. Nikde jinde v celé Británii nenajdeme žádnou podobnou pevnost spadající do období krále Artuše.
Vykopávky jednoduše prokázaly, že se jedná o největší známé hradiště a opevnění své doby…takové, jaké je popisováno, když se mluví o králi Artuši.
Zpět k cyklozájezdu Anglie na kole