Bristol
Ocitáme se ve vápencové oblasti, na jednom z nejteplejších míst Británie, v Bristolu. Důležité přístavní město má něco okolo čtyř seti tisíc obyvatel, budeme-li však počítat i jeho okolí, dostaneme se přes půl milionu. Jedná se o jedno z největších měst Británie, důležité centrum kultury a obchodu svého regionu v jihozápadní Anglii a město, které ročně navštíví přes devět milionů turistů. Mezi nimi jsme i my.
Osídlení této oblasti se datuje dokonce až do paleolitu, tedy do starší doby kamenné, před přibližně 60 000 lety, kdy zde postupně vznikaly menší osady a později i opevnění. Oblast si samozřejmě pamatuje i proslulé Římany, kteří zde vybudovali hlavní cestu směřující do dvacet kilometrů vzdáleného Bath.
Nejen kultura a obchod, hlavně vzdělání je to, co dělá z Bristolu významné město. Stojí zde totiž hned několik škol. Vévodí jim sice dvě hlavní univerzity, ale následuje několik fakult, několik desítek středních škol a soukromých akademií a také více než stovka základních a mateřský škol. Dokonce zde najdeme i nejstarší anglickou školu pro dívky, která byla založena již v začátku 17. století. Bristol se pyšní titulem „město vědy“ vzhledem k jeho kladnému vztahu k vědě a rozvoji technologií. Bere se dokonce jako centrum informačních technologií a mikroelektroniky v jihozápadní Anglii.
Bristol je významný i pro jeho velice dobře integrovanou dopravu. Jak již bylo zmíněno výše, od nepaměti se jedná o přístavní město, kterému se dostalo slávy hlavně v dobách kolonizace Ameriky. V těch letech byl Bristol jedním z hlavních přístavů, přes které se vozili otroci. Důležitou tepnou je i řeka Avon a dopravu na dlouhé vzdálenosti nyní zajišťuje bristolské letiště ležící pouhých 13 kilometrů od hlavního centra.
Letadla zde v Bristolu však nejsou jediným létajícím objektem. Vedou horkovzdušné balóny. Bristol je proslulý tím, že se zde každý rok na podzim koná největší festival horkovzdušných balónu v Evropě, takzvaný „Bristol international baloon fiesta“. Ostatně si toho můžeme všimnout na každé internetové fotce Bristolu, kde se nad městem vznáší několik desítek barevných balónů.
Dálková autobusová doprava nebo hustá železniční síť ale přeci jen nejsou ty druhy dopravy, které nás, cyklisty, zajímají. Bristol je totiž, naštěstí, jedno z nejvýznamnějších cyklistických center v Anglii, ačkoliv se jedná o pahorkatinu. Najdeme zde mnoho cyklostezek, které jsou napojeny na takzvaný „národní systém cyklostezek“ vedoucí například směrem do Londýna nebo právě do Bath.
Stejně jako blízko ležící Bath, kam také směřuje naše cesta, byl Bristol za druhé světové války bombardován. Četné historické památky tak utrpěly značné újmy. Ve snaze nahradit tyto zničené budovy, se v tamějších letech stavěly jednoduché betonové krabice, které tak poničily historický ráz města. V posledních letech se tedy město snaží tyto architektonicky nezajímavé budovy přeměnit a vrátit městu jeho minulost.
Každé město má svého významného rodáka. Tím bristolským je herec Cary Grant, který zde k památce svého narození má sochu. Hollywoodská hvězda poloviny minulého století, který si zahrál například s Audrey Hepburnovou v komediálním snímku Šaráda, je i držitelem Oscara.
Zajímavostí je, že pro Flemminga, tvůrce známého Jamese Bonda, byl právě Cary předlohou. Sám řekl, že postavu agenta 007 tvořil podle obrazu hollywoodského herce a že první Bond (Sean Connery) roli získal hlavně kvůli jeho podobě s Cary Grantem, největší filmovou hvězdou všech dob.
Zpět k cyklozájezdu Anglie na kole